"ליגת הצדק", ביקורת

תמונה קשורה

"ליגת הצדק" (Justice League) מגיע לבתי הקולנוע בבלגן גדול. לא רק שהסרטים שקדמו לו – להוציא אחד, כמובן – היו לכישלון ביקורתי מהדהד והוכיחו תכנון לקוי מצד הנפשות הפועלות מאחורי הקלעים, אלא גם שהפקת הסרט עצמו הייתה רוויה בבעיות. הבמאי שהחל את כל הפרויקט הקולנועי הזה של DC, זאק סניידר, עזב את הפקת הסרט לקראת סיום הצילומים בעקבות טרגדיה משפחתית. במקומו הביאו את ג'וס ווידון, מי שהיה במאי הבית של מארוול ויצר עבורם את שני סרטי "הנוקמים". ווידון היה כבר בסביבה, מכיוון שdc הביאו אותו לביים גרסה קולנועית לדמות "באטגירל", מוקדם יותר השנה. דיווחים חוזרים מתוך הפקת הסרט ציירו תמונה בעייתית; ווידון שכתב את התסריט שכתבו סניידר וכריס טריו (מי שגם כתב את "באטמן נגד סופרמן" וזכה באוסקר עבור "ארגו"), וצילם חומרים חדשים בפוסט-פרודקשן בשווי של 15 מיליון דולרים. דיבורים על שינוי טוטאלי של הטון, שינוי קווי עלילה, הגדלת הנפח של וונדר וומן בסרט, הוספת רגעים קומיים וניסיון טשטוש של הטון האפל של הסרטים הקודמים של DC יחד עם קיצוץ אורך הסרט מ-170 דקות ל-120 עלו. למרות שהשחקנים חזרו ואמרו שזה עדיין סרט של סניידר, דיווחים מהימים האחרונים אומרים שבין 15 ל – 20 אחוז מהסרט הוא של ווידון, הרבה עבור מישהו שהגיע רק כדי לפקח על סוף הצילומים ועל עבודת האפקטים.

בכלל, כל היקום הקולנועי של DC נראה כנעשה לאחר יד. ג'ף ג'ונס וג'ון ברג, מי שעומדים בראש המחלקה הקולנועית של חברת הקומיקס, לא הצליחו למצוא את הנוסחה של חבריהם ממארוול. אחרי "איש הפלדה" (סרט שאני נורא אוהב, אבל הרוב הגדול של הצופים והמבקרים לא התחבר בכלל), הם ישר הפילו על ראשינו את "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק", שהיה מעין מיני ליגת הצדק בעצמו, עם סופרמן, באטמן, ו-וונדר וומן. בשונה ממארוול, שכל סרט הוביל למשנהו באופן הגיוני ולינארי עד שהגראנד פינאלה היה "הנוקמים", בdc לא הצליחו להתאפק וזרקו את כולם בסרט אחד שניסה לעשות יותר מדי – ונכשל ברוב הדברים. חוסר התכנון של DC היה נראה לעין גם כאשר הביקורות הקוטלות של "באטמן נגד סופרמן" הגיעו, הם מיהרו להסביר שיש גרסה נוספת, ארוכה ומדממת הרבה יותר, שתגיע אל המסכים הביתיים ותשנה את הסרט. הגרסה הזו אכן טובה יותר, אבל הבעיות של הסרט המקורי היו קיימות גם בה. "יחידת המתאבדים" הוא עוד דוגמה לבעיות של החברה, עוד סרט שניסה בכוח לעשות המון דברים ונכשל בכולם. "וונדר וומן" הגיע מוקדם יותר השנה והכניס קצת אור למנהרה האפלה.

ועכשיו, "ליגת הצדק", הסרט שיכול לשבור את כל מה שהם מנסים לבנות שם בdc. הסרט מתחיל בערך איפה ש"באטמן נגד סופרמן" נגמר, למרות שלא נותנים לנו קו זמן מדויק. סופרמן מת ופלישה חייזרית מתחילה לתת את אותותיה. ברוס ויין/באטמן (בן אפלק) מנסה לאגד חבורה של גיבורי-על שכוללת את וונדר וומן (גל גדות), הפלאש (עזרא מילר), סייבורג (ריי פישר) ואקווהמן (ג'ייסון מומואה) בכדי להילחם באויבים החוצנים.

הבעיה הגדולה ביותר ב"ליגת הצדק" היא שהוא בעצם שני סרטים של שני יוצרים מאוד שונים, שתופסים את העשייה הקולנועית בכלל ואת סרטי הקומיקס בפרט שונה מאוד. זאק סניידר, הבמאי המקורי של הסרט ומי שקרדיט הבימוי הולך אליו, ניגש לסרטי קומיקס בפאתוס. הכל גדול, מפואר, אפל, רציני וחסר קומיות. הגיבורים שלו רציניים ואפורים והאקשן חשוב יותר מהתוכן. אצל ג'וס ווידון, הגישה היא קלילה יותר. הוא מעדיף פאנץ'-ליינים, סרקסטיות, אווירה כיפית ודמויות מודעות לעצמם. ב"ליגת הצדק" יש התנגשות בין כל הגישות האלו וביחד זה פשוט נראה כמו שני סרטים שונים שהודבקו יחדיו בזריזות. אי-אפשר להתכונן לטרגדיה כמו זו שפקדה את משפחת סניידר, אבל כן אפשר להישאר באותו קו עמו התחילו. הניסיון לשנות את הטון הכולל של הסרט, כמו גם לצבוע בצבעים אחרים קטעים רבים ממנו ולתת עוד אור לדמויות אחרות, נותנת הרגשה של פזיזות מצד האחראיים בdc.

תמונה קשורה

בכלל, "ליגת הצדק" מרגיש כמו סרט לא אפוי מספיק. הוא מבזבז כמעט שעה בלהכיר לנו את הגיבורים השונים ובניסיון של ברוס ויין לאחד בין כולם. השעה הזו לוקחת המון זמן ומנפח מהסרט, שהוא כאמור רק שעתיים, הסרט הקצר ביותר של DC. אבל למרות כל הזמן הזה עדיין אין הרגשה של היכרות אמיתית עם הדמויות, אין חיבור. זה שווידון נתן לכולם משפטים מצחיקים להגיד לא אומר שאנחנו מחוברים לגיבורים האלו שאנו רואים נלחמים על המסך. וככה שמגיע האקשן, לא ממש אכפת לנו מהגיבורים האלו. הם פשוט ממלאים איזו משבצת ועוקבים אחרי ההוראות, אבל החיבור הרגשי לא קיים. בשונה מהם, מארוול הציגו לנו את כל הגיבורים בסרטים נפרדים, ככה שהיו לנו לפחות שעתיים עם כל דמות והסיפור שלה. כשהנוקמים התאחדו ונלחמו, הייתה מעורבות רגשית. אצל DC המהירות באה על חשבון התוכן.

כאשר מגיעים לסרטי קומיקס בכלל, ולסרטים של זאק סניידר בפרט, הדבר העיקרי שאליו מחכים, בסופו של דבר, הוא האקשן. ב"באטמן נגד סופרמן" היה אקשן נהדר, ספקטקל אמיתי. כן, כנראה בגלל שסניידר לא סיים את הסרט ועזב לפני עבודות האפקטים והשלמת הצילומים, האקשן מרגיש לא מספק. הקרב האחרון נראה כמו משחק מחשב שעובר ונגמר מהר מדי, ויש תחושת תסכול מסוימת. זה נחמד לראות סוף-סוף על המסך הגדול גיבורים מרתקים כמו הפלאש ואקווהמן, אבל למרות שלעזרא מילר יש המון משפטי מחץ ורגעים קומיים, חלקם טובים יותר וחלקם פחות, האקשן בסופו של דבר הוא רק בסדר, ולסרט כמו "ליגת הצדק" זה ממש לא מספיק.

בגזרת השחקנים עצמם, אפשר להגיד מילה טובה על עזרא מילר, שרואים שהיה לו כיף והוא מצליח להדביק אותך ברוח השטות שלו. ג'ייסון מומואה לא מקבל מספיק, אבל הוא כן הצליח לגרום לי להיות מעוניין בסרט הסולו של אקווהמן, למרות שהעיצוב של אטלנטיס שראינו בסרט (ולא ראינו מספיק) היה מחריד. גל גדות מצליחה להמשיך את הפורמה הטובה מ"וונדר וומן", אבל הניסיון של ווידון לתת לה יותר זמן מסך קצת פוגם בה בסופו של דבר. בן אפלק נראה פשוט לא מרוצה לאורך כל הסרט, ונוטפת ממנו הרגשת ה"אני לא רוצה להיות כאן יותר". ריי פישר רק בסדר.

תמונה קשורה

"ליגת הצדק" בסופו של דבר, הוא מוצר שלא מספק את הסחורה. הוא מצליח להתעלות על "יחידת המתאבדים", אבל זה לא קשה במיוחד. הבעיה היא ש"באטמן נגד סופרמן", לפחות בגרסה האולטימטיבית והארוכה יותר, הוא סרט טוב ממנו, כי יש בו משהו מרגש יותר, לפחות מבחינת הגודל. "ליגת הצדק", בגלל שהוא סרט של שני במאים כה שונים, מאבד את היתרונות החזקים ביותר של כל אחד מהשניים. האקשן המפואר של סניידר לא מורגש והקומיות של ווידון נוכחת רק לפרקים קצרים. אני מאמין שמסתתר איפשהו ב"ליגת הצדק" סרט טוב, אבל הוא נאבד בדרך (וגם העובדה שהיו לו שלושה עורכים שונים בטוח לא עזרה). החלום הרטוב של כל חנון הוא בטוח לא, וזאת למרות שיש בו את הגיבורים הכי גדולים בעולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s