דירוג כל סרטי היקום הקולנועי של מארוול – חלק 1

אי-אפשר להתווכח עם ההצלחה וההשפעה העצומה שיש ליקום הקולנועי של מארוול. אחרי 11 שנים ו-22 סרטים (23, אם אתם מתעקשים), זוהי סדרת הסרטים המצליחה והמכניסה ביותר אי-פעם, עם הכנסות של מעל 22 מיליארד דולר ברחבי העולם, עוקפת בדרך סדרות סרטים כמו "מלחמת הכוכבים" ו"הארי פוטר" בלי להשאיר להן אבק. מארוול היא מכונה משומנת המייצרת בכל שנה 2-3 להיטים, בשנים האחרונות רוב סרטיה גם עוברים בקלות את רף המיליארד דולר בהכנסות העולמיות ובשנה שעברה היא עשתה היסטוריה בכך שהפכה את "הפנתר השחור" לסרט גיבורי-העל הראשון שמועמד לאוסקר בפרס הסרט הטוב ביותר. מארוול היא תופעה תרבותית, חברתית וגלובאלית, ועכשיו שהיא סיימה את "סאגת האינסוף" שלה שהתחילה ב-2008 עם "איירון מן" של ג'ון פאברו ונגמרה השנה עם "הנוקמים: סוף המשחק" ששבר את כל השיאים ולקח את כס המלכות של "אווטאר" בתור הסרט המכניס ביותר אי-פעם, הגיע הזמן לדרג את כל הסרטים בפרנצ'ייז העצום הזה. הדירוגים הם כמובן אישיים ומבוססים על דעתי הפרטית והעדפותיי האישיות, אז אם יש סרט שאתם אוהבים שלא קיבל מקום גבוה ברשימה, זה לא אומר שהוא לא סרט טוב, אלא שאני פשוט מחבב אותו פחות. אני אנסה לכתוב על כל סרט באופן הכי מצומצם שאפשר, כי בכל זאת, 22 סרטים. ספוילרים, כמובן.

וכן, אני לא מדרג את "הענק הירוק". אין שום התייחסות אליו בשאר הסרטים והם החליפו את הענק הירוק אחריו. אבל אם אתם בכל זאת מתעקשים על דירוג מלא שכולל את הסרט הזה, אז הוא מקום אחרון. זהו, אפשר להמשיך הלאה.

thor2

לפני שטאייקה וואייטיטי הרים את הפטיש של ת'ור ושינה לגמרי את הדמות הזו ואת סדרת הסרטים שלו, סרטיו של ת'ור היו הנקודה החלשה ביותר של היקום הקולנועי של מארוול ו"ת'ור: העולם האפל" הוא הסרט הכי חלש בסדרה הכי חלשה, ככה שבאופן טבעי הוא מדורג אחרון. במאי הטלוויזיה בדרך-כלל אלן טיילור מביים בחוסר חזון תסריט לא מעניין עם סיפור מבולבל ומבלבל. אבל הבעיה הכי גדולה של הסרט הזה – הוא שכיח ברמות-על. לא משנה כמה פעמים אני רואה אותו, אני מיד שוכח ממנו. בנוסף, אחרי שרואים מה אפשר להוציא מהמיתולוגיה של ת'ור ומכריס המסוורת', קשה להתעלם מכמה שהסרט הזה יבש.

ironman2

תשמעו, אני ממש ממש לא שונא את "איירון מן 2". יש בו משהו מאוד כיפי והנבלים בגילומם של סאם רוקוול ומיקי רורק הם מאוד קומיקסיים ומהנים. אבל זה גם סרט מטופש שהפשע הכי גדול שלו הוא חוסר ההצלחה ללמוד מההצלחה של הסרט שקדם לו. במקום לקחת את מה שהם בנו עם "איירון מן" הראשון, זה מרגיש שג'ון פאברו ושות' חזרו אחורה או הלכו הצידה במקום להצעיד את הפרנצ'ייז קדימה עם תסריט בינוני וסיפור שלא באמת מקדם את הארק של טוני סטארק, בטח שלא למקומות מעניינים. את זה יעשה הסרט הבא בסדרה, אבל עליו בהמשך. מה שאנחנו מקבלים בסוף זה סרט לא מספק שרוחב יותר מדי על ניסיון להצחיק, ולא מנסה לרומם ולהגדיל את העולם של הדמות שלו.

thor1

רוב הסרטים בשלב הראשון של מארוול הם פשוט בינוניים ברמות כמעט מעצבנות, ו"ת'ור" הראשון, בבימויו הלא מאוזן והלא לגמרי ברור של קנת' באנה הוא הבינוניות במיטבה. יש ב"ת'ור" כמה סצינות מגניבות וכמה סצינות שמעידות על העתיד הקומי המבריק של כריס המסוורת', אבל ברובו הוא בעיקר סרט אוריג'ין לא אפוי מספיק עם יד לא בטוחה על ההגה. קנת' בראנה הוא במאי לא רע בכלל, אבל שלא מתאים בכלל לדמות וליקום וזה מורגש. בנוסף, הסרטים הכי טובים של מארוול הם סרטים עם דמויות משנה מבריקות שגונבות את ההצגה, ונכון שבסרט הזה יש את חביב הקהל לוקי, אבל כל שאר הדמויות המשניות פשוט לא מעניינות. והרשו לי לעשות העתק-הדבר ממה שכתבתי על "ת'ור 2" בבקשה: בנוסף, אחרי שרואים מה אפשר להוציא מהמיתולוגיה של ת'ור ומכריס המסוורת', קשה להתעלם מכמה שהסרט הזה יבש.

antman2

זה היה הסרט שקיבלנו ישר אחרי "הנוקמים: מלחמת האינסוף", ואפשר להודות באמת – כולנו היינו עוד די בשוק מהסרט ההוא. "אנט-מן והצרעה" חוזר אחורה לזמן שלפני "מלחמת האינסוף" ות'אנוס, והוא סרט חמוד שממשיך יפה מאוד את הסיפור של סקוט לאנג, הצוות שלו, האנק פים והמיתולוגיה הקטנה של אנט-מן. זה סרט שגם יהפוך לחשוב ב"נוקמים: סוף המשחק", אבל למרות הכל, ואחרי כמה צפיות, זה שוב סרט שיש בו משהו מאוד זניח. הוא מרגש בכוח, הוא מצחיק רק לפרקים, ויש בו כמה סצינות מרשימות, הנבל לא מעניין, הסיפור עצמו הוא רק הכנת קרקע על מנת להכין את הקרקע למשהו שיהיה חשוב ב"סוף המשחק" וכסרט שעומד בפני עצמו – זה פשוט לא מספיק. אבל אין על פול ראד והכימיה שלו עם כל מי ומה שעל המסך. רק זה מעלה את הסרט כמה מקומות קדימה.

CAPTAINAMERICA1

כסרט אוריג'ין – זה אחלה סרט. אבל פה זה נגמר. "קפטן אמריקה", שיהפוך אולי לדמות המעניינת ביותר במארוול ובטח לדמות עם הטרילוגיה הטובה ביותר, הוא סרט שהוא רק אחלה. לפעמים זה מספיק, אבל לא כדי לקבל מקום גבוה ברשימה הזו. כן אגיד שאהבתי את התחושה המיושנת והקלאסית שיש לסרט הזה, שתואמת את התקופה בה הסרט מתרחש, אני חושב שג'ו ג'ונסטון עושה עבודה מוצלחת עם מה שניתן לו, אבל הסרט הזה פשוט מתקשה להתרומם ולקחת את עצמו לשלב הבא, להפוך לסרט מעניין באמת. בשלב מסוים בכל צפייה שלי בו אני מתחיל להשתעמם, וזה אומר המון. וגם, כריס אוונס רק בסדר בסרט הזה. הוא עוד לא הצליח לפרק את האטומים של הדמות הזו, וייקח לו עוד שני סרטים עד שהוא באמת יצליח. מה שכן, קבלנו בסרט הזה את פגי קרטר האחת והיחידה, שלגמרי גונבת את ההצגה.

CaptainMarvel

כולנו נהנינו לקבל כל-כך הרבה זמן עם ניק פיורי ועוד בשנות התשעים, המוזיקה הייתה מגניבה, וכך גם הקריצות ל"שומרי הגלקסיה", האפקטים היו טובים ובכלל, זה סרט כזה כיפי. אבל אי-אפשר שלא לצאת ממנו בתחושת פספוס והרגשה שהוא, איך נגיד את זה, קצת זניח. זה סרט שלובש על עצמו מסכה של סרט קריטי מאוד למיתולוגיה הרחבה של היקום הקולנועי של מארוול, אבל משהו במסכה הזו הוא לא אמין. הבלוף מתגלה ב"סוף המשחק". מארוול עשו הכל כדי ש"קפטן מארוול" יהיה מוכן לפני "סוף המשחק" כדי שנכיר את דמותה של קרול דנברס, שהייתה אמורה להיות חלק קריטי מ"הנוקמים" הרביעי והאחרון. בסופו של דבר, כאשר ישבנו לצפות ב"סוף המשחק", גילינו שקרול דנברס בקושי מופיעה בו ושהיא ממשיכה את הקו של דמות יבשה, חמוצה ובואו נודה באמת, לא מאוד מעניינת. יש בה משהו קר ומרוחק בכוונה, כמובן, אבל זה גורם לקושי בהתחברות לדמות. אחרי שרואים את "סוף המשחק" קשה לחזור ולצפות ב"קפטן מארוול" ולתפוס ממנו סרט קריטי בתוך המרקם של היקום הקולנועי הזה. אבל עדיין לא אשקר ואגיד שכן נהניתי ממנו, לפרקים אפילו מאוד, אבל מארוול קצת עבדו עלינו בעיניים בסרט הזה. העיקר שהם הכניסו עוד מיליארד דולר לקופה.

GOTG2

אני מניח שאתם שמים לב למגמה ברשימה הזו – מארוול לא טובים עם סרטים שיש להם את הספרה 2. "שומרי הגלקסיה 2" הוא באמת לא סרט רע. הוא אפילו סרט טוב. הוא מוסיף המון למיתולוגיה של השומרים, הדמויות הן כיפיות, המוזיקה היא כיפית, ג'יימס גאן אוהב את הדמויות שלו ואת העולם שהוא בנה ונראה שכולם נהנים בטירוף לעשות את הסרט הזה. והרפתקאות בחלל זה כיף. אבל "שומרי הגלקסיה" הראשון כל-כך הרבה יותר טוב, רגיש, מצחיק, מרגש ומגניב ממנו, שקשה להתעלם מזה ולהרגיש קצת מבואס. ברור שהציפיות היו בשמיים לסרט הזה, לא כמו הסרט הקודם שהגיע עם אפס ציפיות, אבל בכל זאת, "שומרי הגלקסיה 2" מחוויר בכל אספקט אל מול קודמו. יש בו משהו שלא מזמין לצפיות חוזרות כמו קודמו, ואכן, ראיתי אותו רק פעמיים, ובשניהם צחקתי והיה לי כיף, אבל אז שאלתי את עצמי – "זה הכל?"

ANTMAN1

חזרנו לאנט-מן. זה אחד מהסרטי אוריג'ין הכי טובים של מארוול, למרות המערכה השלישית הקצת מאכזבת ומשהו שהפך להיות חלק אינטגרלי מסרטי מארוול – נבל לא מעניין. אבל כל השאר עובד מצוין, זה סרט מצחיק ומרגש ואנושי שתמיד מצליח לגרום לי לחייך ולהקסים אותי. הליהוק של פול ראד בתור סקוט לאנג הוא לא פחות ממבריק בעיניי והוא פשוט נהנה בטירוף בתפקיד הזה וקשה שלא להינות יחד איתו. סרט חמוד וכיפי.

SPIDERMAN2 (1)

כל סרט עם טום הולנד בתור פיטר פארקר יחד עם הצוות שלו – אמ.ג'יי, נד, הדודה, האפי הוגן, פלאש, המורים וכו', מיד מקבל מקום גבוה ברשימה. אלו דמויות כיפיות שאני מוכן לבלות איתן שעות על גבי שעות, הן מצחיקות אותי ומרגישות אמתיות ונכונות. טום הולנד הוא בעיניי הספיידרמן הטוב ביותר שהיה לנו על המסך הגדול, וסליחה לטובי מגוויר. אני חושב שג'ון ווטס הבמאי מבין את הדמות ואוהב אותה ונהנה כמוני לבלות איתה ועם חבריה. אבל, אני לא אסלח למארוול על זה שמיסטריו הוא לא באמת מיסטריו אלא עוד נבל של איירון-מן שמוציא את התסכול והעצבים שלו על ספיידרמן. זה היה מעצבן ולא הכרחי וסתמי, וכדי שמארוול יבינו שספיידרמן הוא דמות גדולה מספיק כדי להנהיג את הסרט שלה בלי העזרה של איירון מן. אבל כל השאר נהדר וכיפי.

doctor-strange1

מארוול לוקחים במאי אימה מבטיח ודמות עם המון השלכות על העתיד של היקום הקולנועי שלהם, שחקן ענק ואת העולם המיסטי של הקומיקס וזורקים הכל בבלנדר הזייתי ומרתק. "דוקטור סטריינג'" מקבל כבוד ברשימה ואצלי באופן אישי בעיקר כי הוא אחר מכל מה שמארוול עשו עד אותה נקודה ומאז. בגלל שלא כמו "קפטן מארוול" הסרט הזה הוא לא בלוף והוא אכן קריטי להמשך העלילה הגדולה יותר של הסרטים ומציגה דמות כיפית ומעניינת שבלעדיה אי-אפשר היה להתקדם. סקוט דריקסון מביים את הסרט הזה ביד בטוחה ועם חזון ברור שהוא הולך איתו עד הסוף, ובנדיקט קמברבץ' וטילדה סווינטון רק הופכים את הכל לטוב יותר.

IRONMAN3

הסרט שסוגר את החלק הזה של הדירוג הוא אחד הסרטים הכי אנדרייטד של מארוול, וחבל. "איירון מן 3" מצליח לתקן את הטעויות של קודמו בסדרה ולהיות סרט, והוא לא בא כדי לקדם את העלילה הראשית של מארוול, אלא של הדמות הפופולארית ביותר שלה, טוני סטארק. זוהי האודיסאה של טוני אחרי שמשמידים לו את כל חייו, הוא נודד לבדו ומנסה לאחות את השברים ובדרך להפוך לאדם אחר, שלם יותר, ואולי טוב יותר. ובאמת, טוני סטארק שאחרי "איירון מן 3" הוא לא אותה הדמות, הוא עדיין ציני ובעל הומור מריר ושחור, אבל הוא בוגר ואחראי יותר, ולזה יש השלכות גדולות על היקום הקולנועי של מארוול והדינמיקות בין חברי הנוקמים. אני דווקא אהבתי פה את הטוויסט של המנדרין וחשיפתו כחקיין ודמות שהמציא הנבל האמיתי של הסרט. סרט מצוין שחייב צפייה חוזרת והסתכלות מחדש בידי כל מי שמחשיב את עצמו מעריץ מארוול ובעיקר מעריץ של דמותו של טוני סטארק.

החלק השני עם הסרטים הגדולים ביותר של מארוול, בקרוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s