דירוג כל סרטי היקום הקולנועי של מארוול – חלק 2

ממשיכים עם דירוג כל סרטי היקום הקולנועי של מארוול. אחרי שאתמול עלה החלק הראשון ובו מדורגים הסרטים במקומות 22 עד 12, עכשיו מגיע החלק השני והאחרון ובו מקומות 11 ועד הסרט הטוב ביותר של מארוול. ספוילרים, כמובן.  

MBM1.jpg

יש איזו הסכמה כללית בין כל מעריצי מארוול ש"איירון מן" הראשון, הסרט שהתניע את כל היקום הקולנועי הזה, הוא משהו כמו יצירת מופת ואחד הסרטים הכי הכי טובים של מארוול. אני לא מסכים עם הדעה הרווחת הזו בכלל. אני כן חושב ש"איירון מן" הוא סרט אוריג'ין מעולה, שיש לו נבל מצוין (ג'ף ברידג'ס הענק), שהוא כיפי ואפשר לחזור לצפות בו שוב ושוב. כל הסיקוונס שטוני כלוא במדבר ועד שהוא בונה את חליפת האיירון מן הראשונה היא לא פחות מנהדרת. אבל הוא לא סרט גדול בשום קנה מידה. אם היקום הקולנועי לא היה הופך להיות מה שהוא הפך להיות, קשה לי להאמין שהיו מסתכלים על "איירון מן" בצורה בה מסתכלים עליו כרגע. אני חושב ששומרים לו מקום של כבוד בזכות הנוסטלגיה ובזכות העובדה שהוא פשוט היה הראשון ומה שהתחיל את הכל. אני כן רוצה לתת את הכבוד כאן לג'ון פאברו, הבמאי הראשון שמארווול הימרו עליו שעושה עבודה נהדרת עם הנחת היסוד האמנותית שישתמשו בה רוב הבמאים שהגיעו אחריו למארוול, לפחות בשנים הראשונות. אז לא סרט גדול, אבל סרט קומיקס טוב מאוד. וכן, זה לגמרי מספיק.

MBM2.jpg

בשונה מ"איירון מן", "הנוקמים: עידן אולטרון" אף-פעם לא מקבל את הכבוד הראוי לו, בעיניי. אני חושב שהבמאי-תסריטאי ג'וס ווידון עשה בסרט הזה בדיוק מה שהוא היה צריך לעשות – הוא לקח את הדמויות והעמיק אותן ואת הקשרים ביניהם, בדרך מוסיף דמויות חדשות ומרחיב את היקום ומניח יסודות להמשך. הסרט עשוי נהדר עם כמה סצינות נהדרות שגורמות לי להתרגש בכל פעם, בעיקר בתחילת הסרט, כאשר רוב חברי הנוקמים נעמדים בשורה והמצלמה מצלמת אותם מהצד – אחד השוטים היפים בתולדות מארוול. אולטרון הוא נבל כמעט נהדר שבסופו של דבר גם הורס את הסרט ומונע ממנו להיות סרט גדול באמת, כי הוא גם נבל מפוספס מאוד. הרעיון סביב אולטרון הוא מרתק ואולטרון עצמו עשוי נהדר, ג'יימס ספיידר שמנדב את קולו לדמות עושה את עבודתו נאמנה, אבל הדמות לא ממריאה מעבר לפוטנציאל שלה, וזה משאיר את הסרט עם תחושת פספוס קלה. בכל זאת, בעיניי זה סרט קומיקס מעולה שאפשר לחזור לראות שוב ושוב, בעיקר אחרי "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ולחפש רמזים.

MBM3

כן! סוף-סוף ספיידרמן חוזר הביתה למארוול! אחרי הופעת אורח ב"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים", טום הולנד בתור פיטר פרקר מקבל סרט משל עצמו ואיזה סרט נהדר זה. כמו שכתבתי על "ספיידרמן: רחוק מהבית", הכוח של סרטי ספיידרמן במארוול זה הפן האנושי. הדמויות הן פשוט נהדרות וכתובות מעולה וכיף לבלות איתן שעתיים. זה סרט מצחיק וכיפי שמשתמש בשחקנים הנהדרים שלו עד הסוף וטום הולנד פשוט זורח בתור איש העכביש. הבעיה הגדולה שלו הוא שהוא לא מרגיש כמו סרט ספיידרמן עד הסוף, בעיה שתחזור גם בסרט השני של הדמות הזו. צלו של איירון מן מרחף מעל הסרט הזה וכל מה שקורה בו כמעט, שזה קצת מעיק ואותי אישית די מעצבן. אני מבין שמדובר כאן ביקום קולנועי ושהכל צריך להתחבר, אבל ספיידרמן הוא דמות נהדרת ומשחק אותה שחקן מצוין, זו דמות עם גלריית הנבלים הטובה ביותר בקומיקס אחרי באטמן, אבל בכל זאת מארוול מתעקשים להפוך אותו למעין מיני איירון מן. וזה מונע מהסרט להתרומם לגבהים שהוא יכול היה להגיע אליהם בקלות.

MBM4

הצפייה שלי בסרט הענק הזה הייתה לא אידיאלית בכלל. צפיתי בו בבית קולנוע קטן בעיר הקטנה שבה אבי מתגורר בברזיל, עם כתוביות בפורטוגזית ותלת-מימד גרוע מאוד. ובכל זאת, הסרט הזה כל-כך טוב שהוא שאב אותי אליו בעוצמה ועטף אותי בצבעוניות והטירוף שלו. אחרי שני סרטים לא טובים, מגיע טאייקה וואייטיטי ולוקח את הדמות של ת'ור הכי גבוה שאפשר. הבמאי הניו-זילנדי מוציא מכריס המסוורת' את כל הטוב החבוי בו ועל הדרך משנה, מעמיק ומרחיב את המיתולוגיה של הדמות בצורה הכי מוטרפת וטובה שאפשר. זה סרט בועט שלא עושה חשבון לאף-אחד ושנוטף מגרוב, והוא כל-כך יפה שזה לפעמים כבר כואב בעיניים. "ת'ור: ראגנרוק" מקבל גם הרבה כבוד על טיפול נהדר בדמותו של הענק הירוק וביצירת ואלקירי, אחת הדמויות היותר טובות ביקום הקולנועי של מארוול. בנוסף, ברגע שיש לך את ג'ף גולדבלום וקייט בלאנשט בתור נבלים שמשתוללים על המסך, כל אחד בדרכו, אין סיכוי שהסרט שלך לא יהיה מעולה. וזה סרט מעולה ברמות.

MBM5

הסרט הגדול הראשון של מארוול, הפעם הראשונה בה קבוצת גיבורי-על נפגשים ביחד על מסך אחד, הניסוי האמתי הראשן של מארוול, והצלחה גדולה. אין מה לעשות, אחרי שרואים לאין היקום הקולנועי הזה הגיע ואיך הוא התפתח, הדמויות החדשות שהוצגו לאורך השנים, קצת קשה לחזור אל "הנוקמים" הראשון של ג'וס ווידון. אבל אם מנקים את הראש מכל מה שאנחנו יודעים שיקרה בהמשך, נזכרים שמדובר בסרט מצוין, סרט קומיקס שנאמן לז'אנר שלו ועושה הכל לפי הספר שהוא בעצמו המציא. הצגת הדמויות הראשונית וחיבורם, החיכוכים ביניהם, האיום המשותף על כדור-הארץ, החתירה לעבודה משותפת, החייזרים שתוקפים את ניו-יורק, האקשן הבלתי פוסק במערכה השלישית, ההומור ובעיקר – הכיף הגדול. הכל נמצא שם וכפול שלוש. קשה להתחרות בצפייה הראשונה בסרט הזה על המסך הגדול אחרי הבנייה המדוקדקת של מארוול שקדמה לו, ויש בו משהו מאוד ראשוני, עם איזה קסם ילדותי, שחוזר לרגש בכל צפייה.

MBM6

או: "הנוקמים 2.5". הסרט שהוכיח סופית שהאחים רוסו, שהחלו את הקריירה שלהם במארוול עם "קפטן אמריקה: חייל החורף", יודעים לעשות סרטי מארוול כמו שאף-אחד אחר לא יודע. הם מקבלים מעין מבחן עם סרט שהוא כמעט סרט "נוקמים" ואחרי הסרט הזה לא היה לאף-אחד ספק שהם האנשים הנכונים להמשיך אל "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"סוף המשחק". זה סרט קומיקס במיטבו, וסרט מארוול כמעט מושלם, כשהוא מביא יחד כמעט את כל הדמויות הגדולות שהוצגו עד לאותו הרגע לנקודת רתיחה ומפרק לגורמים את חברי הנוקמים בעקבות אירועי "עידן אולטרון" ההרסניים. קפטן אמריקה ואיירון מן לוקחים שני צדדים הפוכים ומחלקים את חברי הנוקמים לשתי מחנות. על הדרך, הסרט מציג שתי דמויות מופלאות – ספיידרמן והפנתר השחור. כל הסיפורים מתערבבים ביחד בסרט שלא מרגיש עמוס מדי, אלא זורם ושכל הגודל והגודש שלו מרגיש אורגני ונכון. סצינות המרדף ושדה התעופה בקלות נכנסות לפנתיאון. הבעיה הכי גדולה שלו – נבל לא מעניין מספיק.

MBM7.jpg

עשינו את זה, הגענו לחמישייה הראשונה. הקרים דה לה קרים של היקום הקולנועי של מארוול. הסרט שפותח את החמישייה הוא "הפנתר השחור", סרט שהפך לתופעה תרבותית וחברתית גדולה יותר מכל סרט אחר של מארוול. סרט שהיה מועמד לשבעה פרסי אוסקר, כולל פרס הסרט הטוב ביותר (והפך לסרט גיבורי-העל הראשון שעושה את זה) וזכה בשלושה, הכניס מעל מיליארד דולר בקופות וקיבל את ממוצע ציוני הביקורות הגבוה ביותר מכל הסרטים של מארוול. האם מעבר לכל זה מדובר גם בסרט טוב? הו, כן. "הפנתר השחור" הוא סרט טוב מאוד, כזה שמצליח להצטיין גם בתוך הז'אנר בה הוא מתקיים וגם להתעלות מעל הז'אנר. התגובה להופעתו הראשונה של טצ'אלה ב"מלחמת האזרחים" הייתה נהדרת, ומארוול שמו את מבטחם בראיין קוגלר, הבמאי הצעיר והמבטיח, שלקח את המושכות בסרט העצום הזה בביטחון רב ועשה פלאים. הוא מצעיד את הדמות הראשית ואת גלריית הדמויות שסביבו אל מחוזות מרתקים ובונה את העולם של הפנתר השחור בצורה אורגנית שנותנת הרגשה שכבר היינו כאן, זה מקום שאנחנו מכירים ושחשוב לנו. המוזיקה של לודוויג גורנסון היא נהדרת ועיצוב התלבושות הוא אולי הכי טוב ביקום הקולנועי של מארוול. והכי חשוב – יש כאן את הנבל הכי טוב של מארוול, כמעט. קילמונגר הוא דמות שכתובה כל-כך טוב, עם סיפור רקע מרסק, שקשה לא להיות בעדה. ומייקל בי. ג'ורדן מפרק את הדמות הזו לגורמים ומתפוצץ על המסך. סרט ענק.

MBM8.jpg

אלמנט ההפתעה. זה מה שעשה את הסרט הזה לכזה גדול. מארוול לקחו גלריית דמויות מהמחסן האחורי של קטלוג הקומיקס שלהם ובמאי שמתמחה בסרטי אימה או סרטי ז'אנר עצמאיים וקטנים. אף-אחד לא ידע למה לצפות מהסרט הזה. ואז, שכולנו התיישבנו בבתי הקולנוע, ההפתעה מכמה הסרט הזה טוב הכתה בנו כמו פטיש לראש. אופרת חלל עם ניחוח קלאסי בשילוב עם טעמים מודרניים, מוזיקה מעולה מהסיקסטיז והסבנטיז, הומור לא מהעולם הזה, דמויות כיפיות שמתאהבים בהן בקלות, הרחבת היקום הקולנועי של מארוול אל החלל, והכל עטוף בכיפיות ומגניבות, עם תסריט חכם ורגיש ואפקטים נהדרים. "שומרי הגלקסיה" פשוט עובד בכל הפרמטרים של סרט קומיקס וסרט מדע-בדיוני מוצלח, ומצליח להיות אחד הסרטים הטובים ביותר בשני הז'אנרים האלה בעשור השני של המאה העשרים ואחת. כל צפייה בסרט הזה היא תענוג מחדש. פשוט נהדר.

MBM10

סרט הקומיקס הכי גדול אי-פעם. הסרט הכי מכניס אי-פעם. הסרט ששבר את כל השיאים והביא את מארוול לסופה של "סאגת האינסוף" שהחלה לפני 11 שנים. שלוש שעות ועשרות דמויות עטופות בסרט כל-כך גדול שמצריך כמה צפיות עד שאפשר לספוג את כולו. "הנוקמים: סוף המשחק" הוא סרט מצוין שלוקח את כל מה שנבנה עד אליו בכל הסרטים של מארוול ומביא את כל קווי העלילה לכדי שיא ענק וחגיגה קולנועית מענגת. מארוול ייצרו את אחד הסרטים השאפתניים והיקרים בתולדות הקולנוע, ואיכשהו הצליחו לעמוד בציפיות הלא הגיוניות של המעריצים ברחבי העולם. הסרט הזה הוא קופסת הפתעות בלתי נגמרת, חידה שצריך לחזור אליה כדי לפצח אותה ולהבין את כל פרטיה הקטנים. זה סרט עמוס וגדוש שמצליח לא לקרוס אל תוך עצמו והשאפתנות שלו. זה סרט מפתיע שבזכות היותו גם סרט שוד ומסע-בזמן, משחק על ז'אנרים שונים ולוקח את הקהל אל מסע לעברו של היקום הקולנועי של מארוול. "הנוקמים: סוף המשחק" הוא אירוע קולנועי ותרבותי, שמצליח להיות גם סרט טוב. כן, יש בו חורים, הוא מבלבל, יש דמויות שלא מקבלות מספיק זמן מסך, יש כמה החלטות מפוקפקות, אבל כאשר מגיעים לקו הסיום, אי-אפשר שלא להעריך ולהעריץ אותו ולחזור ולצפות בו שוב ושוב, כדי לגלות את כל סודותיו ולהתרגש ממנו עד דמעות. הפרק המסיים הטוב ביותר שיכולנו לבקש לסדרת הסרטים הזו עד לנקודה הזו.

MBM11.jpg

אתם בטח שואלים, איך זה שהסרט השני של "קפטן אמריקה" עוקף ברשימה סרט כמו "סוף המשחק"? אני לא בטוח שיש לי תשובה טובה, כי יכול להיות שבאמת "סוף המשחק" צריך להיות לפניו, אבל אישית ועבורי, "קפטן אמריקה: חייל החורף" הוא יצירת המופת כמעט הכי גדולה של מארוול. הסרט שגרם לקפטן אמריקה להיות הדמות הכל-כך אהובה ומוצלחת שהיא עכשיו, הסרט הראשון של האחים רוסו במארוול, וסרט שבכל צפייה שלי בו הוא מעיף לי את המוח מכמה שהוא איכותי. בעיקרון, זה סרט שמתבסס המון על מותחני הפרנויה והקונספירציה של שנות השבעים ומעדכן אותם לעולם המודרני ולז'אנר הקומיקס. על הדרך הוא מעביר את סטיב רוג'רס מסע מרתק של גילוי עצמי ועדכון עצמי לעולם העכשווי כשהוא נפגש פנים מול פנים נגד העבר שלו, שאיכשהו הצליח גם הוא להגיע אל העולם המודרני וגם להוות אויב ראוי לקפטן אמריקה. אנחנו פוגשים בסרט הזה את פלקון ומקבלים את נטשה רומנוף (האלמנה השחורה) כדמות כמעט ראשית שמשדרגת את הסרט לחלוטין. אבל אני חושב שהכוח האמתי של הסרט והסיבה שבגללה אני אוהב אותו כל-כך זה שמדובר במותחן חכם ומתוחכם שמתחזה לסרט קומיקס. וזה עובד כל-כך טוב. זה הסרט של מארוול שאני הכי אוהב, וכנראה שתמיד הכי אוהב, והוא גם כמעט הסרט הכי טוב שלהם.

MBM12.jpg

בעיניי, אין ויכוח בנושא הזה. "הנוקמים: מלחמת האינסוף" הוא הסרט הכי טוב שמארוול ייצרו. אחרי שנים שהם מבטיחים לנו את אבני האינסוף ואת ת'אנוס, הכל לפתע קורה ומתפוצץ בסרט הזה ששינה את כל החוקים וטרף את כל הקלפים. תחילת הסרט על ספינת החלל האסגארדית, ת'אנוס הולך בין הגופות ומגיע אל ת'ור, מדבר על פחד ואכזבה. לפתע, הוא הורג את לוקי, אחת הדמויות הכי פופולריות במארוול, ואתה יודע שהסרט הזה יהיה אחרת. זה כבר לא משחק ילדים. זה לא עוד נבל. הסרט הזה הוא הסרט של ת'אנוס, שבאמת מקבל הכי הרבה זמן מסך מכל הדמויות בסרט. ואיזה נבל. נבל הקומיקס הראשון שמצליח לתת תחרות לג'וקר של הית' לדג'ר ב"אביר האפל". ת'אנוס כל-כך מרשים ומשכנע שבכל רגע שהוא על המסך אתה מביט בו בעיניים נוצצות וכמעט מאמין לרצון שלו להשמיד חצי יקום. אבל לא לשכוח שגם מדובר בסרט של הנוקמים, והוא סרט הנוקמים הטוב ביותר. כל הדמויות נפגשות לראשונה בכמה מוקדים שונים; שומרי הגלקסיה מופיעים לראשונה עם הנוקמים של כדור-הארץ על טיטאן, קפטן אמריקה מארגן את ההגנות יחד עם הפנתר השחור בוואקנדה, ת'ור הולך עם החלק השני של שומרי הגלקסיה כדי להשיג נשק חדש, והכל מתחבר ביחד לסרט שלקח את התודעה שלי ובעט אותה אל מחוץ לקיום המוחשי. חזרתי לצפות בו כמה וכמה פעמים בבית-הקולנוע, הייתי חייב לחזור ולבדוק מה הופך אותו לכל-כך טוב. רציתי לחזור ולהרגיש את הפעם הראשונה הזו באולם מפוצץ באנשים שכולם מריעים, צוחקים, מתרגשים, בוכים ומאבדים את מילותיהם כאשר ת'אנוס נוקש באצבעותיו. זה הסרט שלקח את מארוול צעד קדימה גדול כל-כך, שעמד בכל הציפיות ושבר את הצופים, וזה סרט כל-כך טוב שגם הסרט שבא אחריו, שלכאורה אמור היה להיות גדול וטוב ממנו, נכשל בניסיונותיו לעקוף אותו. כי "מלחמת האינסוף" הוא החלום הרטוב של כל מעריץ מארוול, והסרט היחידי שלהם שבו כל הדברים, הקטנים והגדולים, עובדים ומתקתקים כמו שעון שוויצרי על מנת לייצר שלם גדול ומרהיב. הסרט הזה הוא סאגה עצומה בתוך סאגה עצומה וגדולה יותר, וזה כמעט לא אמין. ובעוד שנים, זה הסרט שייזכרו, ולא "סוף המשחק" על כל שיאיו ושלוש שעותיו.

ורק אגיד ששלושת הסרטים בשלושת המקומות הראשונים ברשימה הזו בוימו בידי האחים רוסו. מעניין יהיה לראות מה יעשו השניים האלה אחרי שסיימו את הפרק שלהם במארוול.

מחשבה אחת על “דירוג כל סרטי היקום הקולנועי של מארוול – חלק 2

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s