"זה: חלק 2", ביקורת

בשנת 1986 שחרר הסופר סטיבן קינג לאוויר העולם את ספרו ה-22, "זה" (It). ספרו הגדול ביותר מבחינת מספר העמודים והשאפתנות של הסיפור, קינג חתר לכתוב את הנקסוס של כל סיפורי האימה, אודות ישות מרושעת המטרידה עיירה שלמה ואשר יכולה להפוך לפחדים הכי גדולים של כל אחד מאיתנו. עד היום נחשב "זה" לאחד מספרי האימה הטובים, המפורסמים והחשובים שנכתבו, ונקודת שיא בקריירה של הסופר שכונה לא פעם "המלך של האימה". אחרי מיני סדרה בשנת 1990, בשנת 2017 יצא העיבוד הקולנועי הראשון לספרו המונומנטלי של קינג, כשהוא מתמקד רק בחלק אחד מספרו – אודות הילדים הנלחמים כנגד פניווייז הליצן המרקד. חלק שני הובטח לנו כבר אז, אשר יתמקד בחלק השני של ספרו של קינג, ובו הילדים חוזרים לעיירה דרי כ-27 שנים אחרי האימה של אותו קיץ כדי לחסל את פניווייז אחת ולתמיד.

IT 2_Day 23_08012018_07805.dngמתוך "זה חלק 2", באדיבות Tulip Entertainment

"זה" גרסת 2017 הפך לתופעה תרבותית של ממש. אחד הסרטים המכניסים ביותר של אותה שנה, הסרט המכניס ביותר המבוסס על ספר של סטיבן קינג וסרט האימה המצליח ביותר בכל הזמנים. הבמאי אנדי מוסצ'יאטי והתסריטאי גארי דוברמן החליטו לעדכן את עלילת הילדים בסרט משנות החמישים לשנות השמונים, ולמרות שלקחו המון חופש אומנותי בעיבודם, הם הצליחו לשמור על הרוח והנשמה של ספרו של קינג ולייצר סרט אימה מוצלח שהוא גם סיפור התבגרות יפיפה על חברות והתמודדות עם להיות אאוטסיידר.

"זה: חלק 2" מגיע שנתיים בדיוק אחרי אותו סרט מצליח, עם אותו הבמאי ואותו התסריטאי על ההגה. הסיפור אכן עוקב אחרי הילדים בבגרותם, אשר מפוזרים בכל רחבי ארצות-הברית ולא זוכרים דבר מאותו קיץ בו נלחמו בפניווייז ובו הם כבלו את עצמם האחד לאחר לנצח. ביל דנבורו (ג'יימס מקאבוי) הוא סופר מצליח שנמצא בעיצומם של צילומים לסרט המבוסס על ספרו, אותו הוא גם כותב; ריצ'י טוזייר (ביל היידר) הוא קומיקאי; בברלי מארש (ג'סיקה צ'סטיין) היא מעצבת בגדים עם קו אופנה מצליח הנשואה לבעל אלים; בן הנסקום (ג'יי ראיין) הוא אדריכל גאון; אדי קספברק (ג'יימס רנסון) הוא בעל חברה לניהול משברים; ומי שקורא לכל הלוזרים חזרה לדרי הוא מייק הנלון (אייזאה מוסטאפה), שנשאר כשומר המגדול היחידי בדרי ומי שעוקב אחרי האירועים המוזרים שקשורים לפניווייז 27 שנים אחרי.

ספרו של סטיבן קינג בנוי בצורה מאוד משונה והוא קופץ כל הזמן בין התקופה שהגיבורים ילדים לבין התקופה שהם מבוגרים וחוזרים לדרי. כל המערכה האחרונה של הספר היא ממש מראה בין המבוגרים והילדים ובעצם עד שלב מאוחר מאוד של הספר אנחנו לא יודעים איך הילדים מביסים את פניווייז לראשונה, מה שבעיבוד קורה כבר בסוף הסרט הראשון. ההחלטה לחלוקת הסרטים ל"ילדים" ו"מבוגרים" היא מובנת לחלוטין ועושה חסד ליצירה השלמה והגדולה יותר, וזה בא לידי ביטוי בעיקר ב"זה: חלק 2", שם מוסצ'יאטי ודוברמן לוקחים את המבנה הספרותי של קינג למסך הגדול. הסרט השני הוא ללא ספק סרטם של המבוגרים, אבל מפוזרים בו המון סצינות פלאשבקים לזמן שהם ילדים ולאירועים שקרו בספר אבל לא ראינו בחלק הראשון. ממש כמו בספר, בו המבוגרים נזכרים לאט-לאט במה שקרה להם בתור ילדים ואנחנו הקוראים יחד איתם מגלים לפי קצב הזיכרון שלהם את התמונה השלמה, כך גם ב"זה: חלק 2" אנחנו מקבלים תמונה שלמה יותר של הדברים שקרו להם בתור ילדים. זה משלים את הסרט הראשון בצורה נפלאה ומעמיק את ההבנה שלנו על הדמויות והמסע שלהן, והצורה בה זה נעשה בסרט מרגישה אורגנית למדי.

משלב מוקדם מאוד, הובטח לנו כי "זה: חלק 2" יהיה סרט אימה כפי שלא נראה. המפיקים, הבמאי, השחקנים, כל המערך השיווקי של הסרט צעק לנו בפנים שזה עומד להיות סרט גדול וחוויה בלתי נשכחת. כאשר שוחרר לעיתונות משך זמן הסרט, נראה שזה עוד צעד בדרך להבטחה הזו של הסרט. הרי לא בכל יום מקבלים סרט אימה באורך של 170 דקות. בתור מעריץ של הספר, אורך הסרט הרגיע אותי מכיוון שמבחינתי זה אומר שנקבל הרבה מאוד מהספר של קינג, שעומד על מעל 1100 עמודים. "זה: חלק 2" הוא אמנם לא סרט האימה הגדול בכל הזמנים, אבל הוא ללא ספק סרט אימה מצוין שמצליח לספק את הסחורה בהמון פרמטרים שונים. תחילה, 170 דקותיו מורגשות בהחלט, אז קחו את זה בחשבון. אישית, לי זה לא הפריע ואורכו הרגיש לי הכרחי על מנת לספר את הסיפור שצריך לספר ולהשלים את התמונה השלמה של הסיפור הזה שנקרא "זה" בצורה הטובה ביותר. כן יש חלקים רפטטיביים, וכל המערכה האחרונה יכלה לקוצץ קצת, אבל בסופו של דבר זה לא אורך שמרגיש מוגזם ברגע שהאור נדלק ונגמר הסרט. מרגישים את הצורך בכל הגודל הזה על מנת להעביר את הסיפור.

IT 2_Day 15_07202018_04873.dngמתוך "זה חלק 2", באדיבות Tulip Entertainment

מבחינת אימה, "זה: חלק 2" הוא לא בהכרח הסרט הכי מפחיד שתראו, אלא הוא הולך יותר בכיוון של הג'אמפ-סקרז והבהלה. זה כמובן טעם אישי, ודברים שמפחידים אותי לא יפחידו את האחר ולהפך, אבל הפחד של הסרט הוא בדרכו הנהדרת של אנדי מוסצ'יאטי לבנות אווירת אימה שחודרת עמוק ורגעים מבהילים שנבנים לאט-לאט עד שאתה כבר מתחנן שתבוא הבהלה ושתוכל לצרוח כבר, ואז שהבהלה אכן מגיעה אי-אפשר להישאר אליה אדישים וקופצים בכל מקרה בכיסא. יש באימה של הסרט גם פן של גועל, שכן פניווייז גורם ללוזרים לראות ולהתמודד עם דברים שמייצרים אימג'ים מאוד מטרידים על המסך ושגורמים לך לרצות שהרגע הזה והתמונה הזו יעברו כבר. עבודת האפקטים והאיפור בסרט הזה היא יוצאת מן הכלל ומוסצי'אטי והצוות שלו חולבים כל קשת רגשית אפשרית שהקהל יכול לעבור בסרט אימה: בהלה, כיסוי עיניים, חלחלה, גועל. זהו מגרש משחקים מרשים ושאפתני של הפחדות שלא מפסיק לרגע.

"זה: חלק 2" מתהדר כמובן בקאסט מרשים שרובו עושה עבודה נהדרת. אני אפילו לא אכביר במילים על ביל סקרסגארד בתור פניווייז, כי העבודה שלו בשני הסרטים האלה היא מעבר לזה. גולת הכותרת בגזרת המשחק של "זה: חלק 2" היא כמובן ביל היידר, בוגר SNL ושחקן קומי נפלא, שמגיע לגלם את הגרסא המבוגרת של ריצ'י טוזייר, זה שמקלל, עושה בדיחות, לא מפסיק לדבר ותמיד אומר את הדבר הלא נכון. ההופעה של היידר היא כמובן מאוד קומית והיכולת שלו להעביר בדיחה ולייצר אווירה קומית בתוך סרט מאוד אפל היא נהדרת, והתזמון הקומי שלו הוא פשוט מושלם, אבל היידר גם עושה כאן הופעה דרמטית נהדרת ויש לו כמה רגעים שהוא ממש שובר את הלב. ג'יימס רנסון, המגלם את אדי המבוגר, ההיפוכונדר, זה שגדל עם אם חד-הורית המגנה יתר-על-המידה והתחתן עם אישה שהיא בדיוק אמא שלו, נותן גם הוא הופעה שהיא שילוב מצוין בין הקומי לדרמטי. כאשר ג'יימס רנסון פוחד, הפחד הוא אמיתי ואמתני ורואים את זה בכל גופו. כמובן שגם ג'סיקה צ'סטיין המעלפת וג'יימס מקאבוי ההורס, שני השחקנים המוכרים ביותר ברשימה, עושים עבודה נהדרת, אבל היידר ורנסון הם גונבי ההצגה. ג'יי ראיין ואייזאה מוסטאפה היו רק בסדר ולא הצליחו להרשים אותי יתר על המידה.

בתור מעריץ סטיבן קינג שהספר האהוב עליו הוא "זה", באתי לשני החלקים של העיבוד של אנדי מוסצ'יאטי סקפטי מאוד, מוכן עם מחברת ועט כדי למצוא את כל הטעויות וכל הדברים שלא נעשו נכונה. מהר מאוד אל תוך החלק הראשון מ-2017 העפתי את המחברת ואת העט ופשוט נתתי לגרסה הזו של הסיפור של קינג, גרסה שהיא גם דומה אבל שונה, לשטוף אותי. ברגע ששחררתי מהטירוף של הרצון שיהיה עיבוד מדויק ומדוקדק לספר האהוב עליי, הצלחתי להנות מהסרטים האלו בצורה בלתי רגילה. הסרט הראשון הוא אמנם סרט אימה מעל פני השטח, אבל מתחת, כפי שציינתי, זה אחד מסרטי ההתבגרות היפים של השנים האחרונות, עם צוות שחקנים צעירים שנותנים הופעות מחץ בתור חבורת ילדים שלא קל לשכוח. "זה: חלק 2" הוא ההרחבה וההגברה של אותו סרט, סרט על מה קורה לנו ברגע שאנחנו מתבגרים ושמים את הילדות שלו בקופסאות שאנחנו דוחפים למעמקי הזיכרון שלנו, כל-כך רחוק שבקושי אפשר לגעת בהם. איך אנחנו, בתור מבוגרים, מתמודדים עם הדחקה וטראומה. איך אנחנו מתמודדים עם זיכרון ושכחה. כל התמות האלו שהפכו את ספרו של קינג לכה חשוב וטוב, נמצאים גם בעיבוד הזה, וככה מוסצ'יאטי ודוברמן מצליחים לשמר ולזקק את הנשמה של הספר בתוך הלב של הסרט שלהם, וזו הסיבה שהעיבוד הזה מוצלח גם אם הוא לוקח המון חופש עם עלילת הספר של קינג. והוא לוקח המון חופש.

rev-1-IT2-TRLR-0002_High_Res_JPEG.jpegמתוך "זה חלק 2", באדיבות Tulip Entertainment

"זה: חלק 2", בסופו של דבר, הוא ההשלמה המושלמת ל"זה" הראשון. אחרי צפייה בשני הסרטים באותו היום, לראות איך עם מתקשרים האחד עם השני ומשלימים האחד את השני זה כל-כך מספק וכיף לראות. זה לא סרט מושלם, הוא לוקח דברים חשובים מהספר של קינג ומכבס אותם והופך אותם למשהו מאוד הוליוודי, בעיקר עם ההחלטה לשנות את הסוף הקורע לב של קינג. בגלל חוסר ההחלטיות של הצוות אם הם רוצים להיכנס עמוק למיתולוגיה של "זה" הוא רק להראות קצת ממנה, זה בטוח ייצר בלבול אצל חלק מהקהל שלא קרא את הספר ומקבל רק חלקי פרטים, הסרט לא מהודק מספיק והוא עמוס מאוד, לפעמים מדי. אבל הוא שאפתני, מטריד, מצחיק, יפה, נוגע ללב, עשוי נהדר עם עבודת בימוי מופלאה של מוסצ'אטי, צילום נהדר של צ'קו ורסה ומוזיקה שהיא בוקס לאוזניים מאת בנג'מין וולפיש, ועם לב ענק ונשמה גדולה. ובתור חווית אימה, לא תמצאו הרבה כמו "זה: חלק 2", שעושה מאמצים בניסיונו לקחת את הז'אנר בו הוא מתקיים למחוזות חדשים ומרתקים ובא לא רק כדי להפחיד אלא גם לספר סיפור (ולכלול בו גם את אחת הסצינות היותר קשות מספרו של קינג בפתיחתו) שלם עם אמירה חדה ואנושיות רבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s